Közlekedés Csikágóban

Időből nem lett több, egyenesen kevesebb van idén, még annál is, amennyi eddig volt. Sokat sakkozok vele, néha még nyerek is - például azt, hogy ilyen témák jutnak eszembe az időhiányról.

Amikor rohanni kell valahová, rendszeresen összeteszem gondolatban a két kezem, hogy remek a közlekedés innen mindenhova, és vice versa: akárhonnan gyorsan és egyszerűen haza lehet érni, még gyerekekkel is. A babakocsis és úgy általában az akadálymentes mozgás persze más tészta, de buszon, trolin pár megálló még így is kibírható. Ha a Keletinél működik a lift, akkor pedig metrón is.

A 23-as villamos végállomása a Dózsán (akkor Aréna út). Forrás: villamosok.hu

A friss levegő klassz dolog, és tökre irigylem miatta a zuglóiakat meg a budaiakat, a madárcsicsergésről nem is beszélve, de képtelen lennék autóhoz kötve élni. Komoly stresszt okozna az is, ha félórákat kellene villamosoznom, buszoznom egy Lidl-ért, okmányirodáért vagy gyerekorvosi rendelőért, vagy a meredek hegyoldalba kellene fel- és letolni az ikerbabakocsit naponta többször. Ráadásul nekünk itt a Liget is, amiről nem tudom elégszer elmondani, mennyire közel áll a szívemhez.

Csikágóban élni tehát praktikus.

Külső-Erzsébetváros egy igazi, klasszikus 15 perces városrész, nem véletlenül lakik itt sok kisgyerekes család és/vagy kutyatartó. Szinte minden szolgáltatás vagy a városi léthez elkerülhetetlen sarokpont a könyvtártól a jógastúdióig, a bolton át az orvosig max 15-20 percnyi távolságra van, ami többféle tömegközlekedéssel, lábbal, biciklivel, vagy autón is megközelíthető (parkolni mondjuk stresszes, mert sosincs elég hely). Ami ennél több idő, oda is pikk-pakk találni átszállást szinte bármelyik nap bármelyik szakaszában.

A Városliget, az Andrássy út, a Hősök tere és a Keleti Pályaudvar nekünk a szomszédság. A belváros szinte percek alatt elérhető, de Ferihegyre se bonyolult kiérni innen tömegközlekedéssel.

Ha ebédnél kiderül, hogy csemege helyett inkább kovászos uborkával ennénk a pörit (amit mondjuk sose eszünk, de tegyük fel hogy igen), akkor le lehet ugrani piacra, kisboltba, bárhova - random elfelejtett tejfölök miatt sem kell járműre fel- és beülni.

Amikor a villamos bement a garázsba, még nem gondolta volna, hogy egyszer itt Spar lesz. Forrás: villamosok.hu

Sokan tavasztól őszig, meg amikor csak lehet, biciklivel közlekednek itt - mi pl. áprilisban azzal mentünk Beton.Hofira a Dome-ba, de itt a környéken is azzal szaladgálunk - gyereket edzésre, ide-oda vinni, apró-cseprő dolgokat elintézni, belvárosba, Margitszigetre, még Buda egyes részeire is ideális, gyors és egyszerű megoldás. Nekem a bicikli egyébként is maga a vidéki életérzés, amit minden lakhelyemen ösztönösen keresek (ha nem találom meg, akkor általában magam köré építem).

Szóval a közlekedés Csikágóban jó. Többnyire. Amikor nem jön a troli, mert a szűk Dohány utcában valaki elállja autóval az útját, vagy ha a Dózsán tíz perceket kell várni bármilyen buszra, hogy eljuss a Keletibe - majd hirtelen egyszerre jön az összes - az meg nyilván idegesítő, de még mindig nem annyira, mint a lélekölő parkolóhely keresgélés.

A jó tömegközlekedésnek ide és innen régi hagyományai vannak.

Amikor elkezdtem végiggondolni a csikágói tömegközlekedés jelenét, akkor döbbentem rá, hogy milyen nagy múltja van. Persze nem csoda: a környék két oldalon is megkerülhetetlen történelmi közlekedési csomópontokkal érintkezik a Keleti Pályaudvar és a Városliget személyében. A Keletit ugyan csak 1884. augusztus 16-án adták át, de a Baross térre már 1868 tavaszától járt lóvasút az akkori Józsefvárosi pályaudvarról (Orczy térről), az erdőszerű Városligetbe pedig a Rottenbilleren és a Damjanichon lefektetett síneken keresztül lehetett így eljutni.

Damjanich utcai troliüzem. Forrás: villamosok.hu

A vonalat néhány évvel később, 1897-ben villamosították, ami azért is bír várostörténeti nevezetességgel, mert a Damjanich utcai nagy kocsiszínt, amit addig a lóvasút használt, ekkor alakították modern áramfejlesztő teleppé. Hogy ma mi van ott? Hát a ligetvárosi Spar, DM, Foxpost automata, hentes, meg pár irodaház. De az épületnek lelke van, ezt a vak is látja - pedig amikor nem villamosremíz, akkor trolibusztároló - és javító - telep volt, sok sok évtizeden át.

Hosszú irodalma van annak, hogy részletesen mikor milyen villamosvonalak működtek a Dózsa - Bethlen Gábor - Rottenbiller - Damjanich utca négyszögében. Akit érdekel a városi közlekedés részletes története, annak ajánlom az ehhez a bejegyzéshez is forrásokat biztosító, tényleg nagyon alapos cikkeket a lap alján. Én csak az érdekességekből szemezgetek most - például, hogy járt villamos a Dózsa György úton is, aminek a végállomásán gyönyörű épület ékeskedett a Városligeti fasor és a Damjanich utca között. A Dózsát egyébként 1945-ig Aréna útnak hívták, a háború után nemcsak nevet, hanem arculatot is váltott: megszűnt rajta a villamos közlekedés, és ki is szélesítették. Ekkor jött el a trolik - és sajnos a nagy katonai parádék - korszaka.

Sínek nyomai a Bethlenen. Forrás: villamosok.hu

Sztálin troli Csikágóban

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy 1955-ig a Bethlenen még járt villamos, és utána is megtartottak egy üzemi összekötő vágányt belső teherszállítási feladatok ellátására. Ezt később a kettes metró építése szüntette meg 1968-ban.

A Damjanich utcai áramfejlesztő - később áramátalakító - telep és villamos kocsiszín ekkor már majdnem két évtizede trolibuszjavító üzem volt. Bár jelentősége egyre csökkent, egészen 1997-ig elvegetált így. És miután bezárták és mini-bevásárlóközponttá alakították, az áramátalakító még sokáig működött, ha ugyan nem működik ma is.

Robog a 27-es, redőnyös villamos a Damjanichon a ‘30-as években. Ugyanitt egyébként benzinkút is volt.

Forrás: ilyenisvoltbudapest, Fortepan

Nem véletlenül: Csikágó a magyar troliközlekedés Mekkája.

Több trolivonal is fut itt, közülük legrégebbi a 70-es, amit 1949. december 21-én, Sztálin 70-ik születésnapján indítottak útjára. Sokakhoz hasonlóan én is úgy tudtam sokáig, hogy ez volt Budapest első trolivonala, de kiderült, nem: Óbudán már a ‘30-as években is járt a 7-es, később T jelzésű trolibusz, aminek annyi mindenhez hasonlóan a budapesti ostrom tett keresztbe. A 70-es trolinak egyébként eleinte kilenc megállója volt, amit később kibővítettek, és az útvonala a Városligetből a fasoron keresztül érte el a Lövölde teret és a belvárost. Ezt módosították később a Damjanichra és a Bajza utcára, amikor megépítették azt a dísztribünt a mai ‘56-osok terére, amiről (szerencsére) a mi generációnknak már fogalma sincs. A dísztribün már nincs meg, de a 70-es troli azóta is járja a maga köreit a Ligetből a belvárosba, és onnan vissza Zuglóba.

Még egy közlekedéstörténeti funfact: túl azon, hogy tényleg nem a 70-es volt az első pesti troli, még azt sem lehet elmondani, hogy elsőként kötötte volna össze Zuglót a belvárossal, hiszen a 10-es villamos ezt már megtette, amíg 1949-ben meg nem szüntették.

Sztálin troli a ligetben, 1950-ben. Forrás: Fortepan, Bauer Sándor

Ugyanez, ugyanott, mostanság. Forrás: Wikipédia

Az ötvenes években indult meg a Keletiből a 78-as, a 79-es, a mai Puskás stadiontól pedig a 75-ös trolibusz, amikkel ma is könnyedén el lehet jutni a Parlamenthez, a Margitszigetre, Újlipótba, vagy a Dagály strandra. A 74-es pedig, ami a zsinagógától közlekedik a Csáktornya parkig, kicsit később, a hetvenes években állt üzembe.

A troli amúgy nagy túlélő: a nyolcvanas évek elején ki akarták vezetni őket egy az egyben, de aztán mégis maradtak. Állítólag amiatt, mert olcsó fenntartani, nem érinti semmilyen olajválság, és mert környezetbarát, csendes. Azóta sokat modernizáltak is rajtuk, szóval nekem nincs bajom velük.

Minden más.

A trolikon kívül más tömegközlekedési eszköz egyébként nem nagyon jön be ide, ha buszt vagy metrót, pláne villamost akarunk, a minimum, hogy kimegyünk a Dózsára, a Keletibe vagy az Andrássyra. De ezekkel sincs baj, hisz tényleg az összes közel van.

Ennek ellenére a parkolóhely ritka, mint a fehér holló, a budapesti - na meg az agglomerációból Csikágón keresztül a belvárosba menő-jövő - ember autófüggősége még mindig súlyos és elvonókúráért kiáltó probléma.

Autósok és gyalogosok a Damjanichon a ‘80-as években, amikor már tombolt a fővároban a Nagy Motorizáció és a főutak többsége autópályává vált.

Forrás: Fortepan, Bojár Sándor

Mi lehetne jobb? Ennélfogva természetesen, mint annyi más esetben, a gyalogos közlekedés. Szerintem Budapest egyébként is jól áll tömegközlekedésileg - ezt nemcsak én mondom, hanem itt élő, vagy időnként itt turistáskodó külföldi barátaim is - de a gyaloglás még mindig nem elég népszerű. Ezen romos állapotban lévő, bár az utóbbi években fejlődésnek indult köztereink többsége is tehet, de talán az is, hogy tényleg könnyű eljutni A-ból B-be. Dehát mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás: a magyar ember alapvető autócentrikusága vagy a járdák rossz állapota, a padok, fák hiánya játszik nagyob szerepet abban, hogy sokaknak eszébe se jut leszállni és gyalogolni pár megállót ahelyett, hogy zsúfolt járműveken szorongjon, vagy a dugóban araszoljon?

Az autós közlekedés a városban lassan amúgy annyira elviselhetetlen, hogy saját magát szorítja sarokba.

Emiatt (is), ha csak lehet, próbálok nem autóba ülni, úgy látom, mások is így logikáznak - sokszor gyorsabb, egyszerűbb és olcsóbb a tömegközlekedés, a láb, vagy a bicikli.

Az irányt tök egyszerű módszerekkel lehet erősíteni. Ha kevesebb kutyaszar és több fa, pad lenne, a járdák szélesebbekké válnának, ha még több bicikliút épülne, Csikágó szépen továbbvinné a jó közlekedés hagyományait, és nemcsak jobb, hanem szebb hellyé válna.

Napjaink. Fotó: Pálmai Zoli

Források:

https://hampage.hu/trams/dozsakorutkoze/keletinyugati.html?fbclid=IwAR05ZqDm6iIdYRnInDnBZuWirlg-Lz3wNjrXTXkziPwdzXJgH-K2ghTAQ84

https://enbudapestem.hu/2023/07/05/amikor-a-nyeritest-a-csilingeles-valtotta-fel-125-eve-indult-utjara-az-utolso-pesti-lovasut

https://villamosok.hu/nza/23-as.html?fbclid=IwAR2-6BhZZ_GwzfV-lXsFE2Gj_gjcMrwdxlhYFa8SVEFVY_dZsdy7ZAdF1xI

https://villamosok.hu/balazs/teher/ipvgb/damjanich/index.html

https://hampage.hu/trams/dozsakorutkoze/varosliget.html

https://www.ilyenisvoltbudapest.hu/ilyen-is-volt/hetedik-kerulet-erzsebetvaros/item/1938-damjanich-utca

https://welovebudapest.com/cikk/2023/11/30/latnivalok-es-kultura-ha-a-megallok-meselni-tudnanak-a-70-es-troli/

Previous
Previous

Falu a városban

Next
Next

Halál