Zsini
Bethlen téri zsinagóga.
Korábban is posztoltam már róla, de ezek a képek annyira jók, hogy megéri néha újra elővenni őket. Pláne, hogy sokan nem is tudják, itt készültek a Csikàgóban. De hogy tud eltűnni az aprócska téren egy, akár 900(!) főt is befogadni képes, a múltat a jelenbe teleportáló épület?
Ügyesen, de a bejárati ajtó feletti héber felirat azért árulkodó. A templom - mondjuk így, bár Csikàgónak klasszikus temploma egyáltalán nincsen - teljesen beolvad abba a nagyobb épületbe, ami most iskola, egykor az Izraelita Siketnémák Országos Intézete volt, majd a II. Világháború alatt kórház.
Maga a zsinagóga az 1920-as években nyílt meg, amikor Óbudáról és a belvárosból egyre több zsidó kisiparos család költözött a környékre. Akkoriban rengetegen jártak ide istentiszteletre, sokan névtáblát is csináltattak a helyükre, volt, aki csak a beépített pótszékeken fért el.
Ma már ritkán látni mozgást az udvarán, pedig a rabbi még egy mini játszóteret is csináltatott oda. A berendezés odabent egyébként majdnem teljesen eredeti, a szószék középen van, a férfiak és a nők padsorai lepellel elválasztva, a színes ólomüveg ablakok szikráznak a fényben - majdnem mind egy-egy család adománya. Már csak ezekért is érdemes bemenni.
Ha lehet. Három éve, amikor ott jártam, egyszerűen e-mailt küldtem a zsinagóga címére, amire maga a rabbi válaszolt, nagyon készségesen megszervezve hogy csak nekünk kinyissák az épületet és körbevezessenek. Nemrég egy, a Bethlen tér felújítását megcélzó közösségi kezdeményezés kapcsán úgy hallottam, nem lehet elérni őket sehogy.
Pedig jó lenne gyakrabban megnyitni a helyi lakosok előtt (felekezeti hovatartozástól függetlenül) mert nagyon szép.
Lehetnének itt koncertek például.
Forrás egy része: @welovebudapest
Fotók: saját
#bethlentér #zsinagóga #synagogue #architecture #heritage #localhistory #jewishheritage #localheritage #templom #budapest #history #várostörténet #urbanjungle #aesthetic #csikágó #greetingsfromcsikágó