Közszájon forgó divatos ellentmondásaink, avagy mindig legyetek résen!
“Az igazán boldog emberek tíz szokása”, “Öt tipp, ami hatékonyabbá tesz”, “Így hajtsd uralmad alá az időhiányt!” - Te ma hány ilyen címmel találkoztál görgetés közben?
Természetesen jó pár közülük hasznos tud lenni, de néha úgy érzem, olyan elképesztő mennyiségben ömlik ránk az útmutatás, életmód-tipp, life-hack és jótanács, hogy megzavarodom tőle. Évekbe (!!!) tellett, de összegyűjtöttem a magazinok leginkább elgondolkodtató ellentmondásait a párkapcsolatoktól a karriertervezésig, és a diétától a szépségápolásig. Íme a saját szubjektív listám!
1. Az igazi barátod az, aki őszinte és ha kell, kíméletlenül helyretesz vs. Kerüld el azokat, akik csak leszívják az energiádat és kritizálnak.
Természetesen fontos, hogy őszinték legyünk egymással, de ez gyakran konfliktusokhoz vezet. Mert sisterhood van és támogatás, de hányszor jön valóban szívből? Biztosan veled is előfordult már, hogy inkább magadban tartottad a véleményed a barátnőd új pasiját, sminkjét vagy ruhadarabját illetően, és elviseltél nem egy energiavámpírt, csak mert nem akartad “szegényt” megbántani. Vagy téged tartottak annak, amiért megmondtad a tutit? Vajon kik azok, akiknek teljesen őszintén el mered mondani a véleményed, akkor is, ha valami kellemetlenségről van szó? És te kitől hallgatod meg ugyanezt szívesen?
2. A szabadidő fontos és értékes jószág. Kell, hogy néha csak úgy kibámulj a fejedből és bambulj vs. A céltalan semmittevéssel csak pocsékolod az életet, csinálj valami kreatívat, szórakozz, gyűjts élményeket!
A jó öreg FOMO, avagy mikor is lett a pihenés egyenlő a szórakozással? (Azt hiszem, Nietzsche vetette fel először a kérdést). Örök ellentmondás, hogy csak akkor használod ki a szabadidőd, ha valami hasznos és építő tevékenységet végzel, társadalmi életet élsz, VAGY épp elég, ha csak szó szerint szabad vagy - ma úgy mondjuk, lassulsz - jelentse ez éppen azt, hogy a kanapén fekve bámulod a plafont, sorozatokat darálsz vagy álmosan nézelődsz az instán.
3. Öltözködj second hand boltokból és gardrób vásárokon, mert az nem számít igazi shopizásnak vs. Csak dizájner cuccokat vegyél mert a kevesebb több vs. Csapj le a leárazásokra!
Manapság nagy divat gardrób vásárokon és second hand boltokban cserélgetni a ruháinkat, és az állandó leárazások világában egyenesen cikinek számít teljes áron megvenni valamit, ugyanakkor - ahogy Bori barátnőm mondta - “önámítás azt gondolni, hogy ha a barátnőm megunt Nanushkáját veszem át, az nem számít shopizásnak.” Valóban a kapszulagardrób a jövő? De akkor miért ömlik ránk szakadatlanul a divat- és szépségipar örök csábítása: vásárolj, vásárolj, vásárolj - miközben shopizni igazából már nem is divat?
4. Légy hedonista, élvezd ki az ízeket, adj a kajára, hiszen ez maga az élet vs. Nem szabad elengeded magad, maradj mértéktartó és egyél egészségesen!
Szerintetek nincs ellentmondás az “egy kis bűnözés” üzenetét közvetítő plakáton szexin jégkrémet nyalogató, bronzbarnára szolizott photoshoppolt napozott csontsovány modellek és az egész évben mindenhonnan szembejövő diétás tippek között? (Hogy a húsevés kontra növényi étrend kontra flexitáriánus kérdéskört most ne is érintsük). A szintén a FOMO-val összefüggő hedonizmus továbbra is szexi, ugyanakkor mértéktartóknak (is) kellene lennünk az ízek, illatok, kalóriák kavalkádjában, ha nem akarunk pluszkilókat. Mi a megoldás? Maradnak a csalónapok és a folyamatos lelkiismeret-furdalás, vagy sz**juk le az egészet, esetleg számolgassuk tovább szorgosan a kalóriákat?
5. Találd meg az igazit, az olyan romantikus vs. Pasizz a jó szexért!
Ellentmondást látok abban az üzenetben, hogy a jó szex és a tartós kapcsolat nem fér meg egymás mellett, ellenben megtalálni az igazit valami tiszta, földöntúli és makulátlan dolog. Szerintem a romantika és a jó szex járhat kéz a kézben is, tartós kapcsolatban vagy anélkül. A lényeg, hogy elhiggyük, nemcsak egyféleképpen lehet megoldásra jutni, és - amennyiben konszenzuson alapul - a szex szuper dolog, csak merjünk kérdezni, válaszolni, kíváncsinak, és leginkább: őszintének lenni. Vajon a gyakorlatban ez az emberek hány százalékának sikerül?
6. Dolgozz mindig magadon, ne hanyagold el a külsődet vs. Fogadd el magad és a tested olyannak, amilyen, ne erőszakold skatulyákba.
A téma annyira fontos, hogy külön cikket is megérne, de nem sokan mernek hozzányúlni - kerekedett már botrány abból, hogy a “minden test szép” szlogen alatt túlsúlyos nőket címlapra rakó magazint megvádolták: az egészségtelen életmódot reklámozza. Mi a megoldás? Talán ha nem kritizálunk és ítélkezünk vég nélkül egymás fölött - vagy csak megpróbálunk törekedni rá - már mindenki mentális egészségéért sokat tettünk. És most főleg azokra a nőkre nézek, akik nulla perc alatt szedik szét kommentben sokszor ismeretlen nőtársaikat, ha az számukra elfogadhatatlan módon öltözködik, viselkedik vagy cselekszik.
7. A céljaid teljesülnek, csak akarnod kell őket vs. Ne akarj görcsösen, engedd bele magad az élet hullámaiba, és a megfelelő helyre visznek majd el.
Tiszta sor. Egyrészt jó, ha vannak céljaid - sőt, nagyon jó - és tudod, mik azok, de ahogy Gabriel García Marquez mondta: “Ne küzdj túl erősen. A legjobb dolgok váratlanul történnek.” Na persze ettől senki ne érezze úgy, hogy nulla cselekvéssel majd az ölébe hullik minden, gondolom a Mester helyett sem írta meg senki kemény munkát igénylő regényeit. A legegyszerűbb szerintem, ha álmodozás helyett cselekszel - de könnyedén, nem kell túlzottan ráfeszülni. Persze, tudom: ha az olyan egyszerű lenne!
8. Mindenki értékes, nemcsak a külső számít vs. Tegyél meg mindent, hogy minél tovább megőrizd külső adottságaidat, hiszen az első benyomásra nincs második esély.
Hasonlóan az egészséges testkép megteremtéséig és fenntartásáig - bármilyen is legyen az - egyéb, külsőre vonatkozó ellentmondások is léteznek. Mást sem csinálunk, csak szebbek próbálunk lenni, jogosan, mert a szép embereket - és hogy mi a szépség, az egy külön filozófiai-esztétikai kategória - mindenki kedveli. De megéri folyton ezért küzdeni? Mennyi energiát érdemes beletenni a szépség eléréséért és megtartásáért vívott küzdelembe?
9. Találd meg azt a hivatást, amiben a legjobb vagy és ami igazán érdekel vs. Tanulj meg adaptálódni, hiszen ez visz előre.
(Újabb) közhely, hogy a mai világban készen kell állnunk a folytonos változásra, önmagunk gyakori - sokszor kényszerítő - újradefiniálására, nőként meg pláne. Közben pedig keressük legjobb verziónkat, a kiteljesedést a munkában és a magánéletben. Megfér ez a kettő - az állandó alkalmazkodás, valamint szuper képességeink felismerése és fejlesztése - egymás mellett?
10. Fogadd el, ami van, és maradj kitartó vs. Ne félj kilépni, felmondani, keress új utakat!
Az előző pont folyománya, klasszikus helyzet, amit mindenki látott már munkahelyeken, párkapcsolatokban: az ember évekig tűr, mielőtt lépne, mert mi van, ha rosszabb lesz. Más meg azonnal asztalt borít, sőt, előfordul, hogy értelmetlen harcokat vív az egész világgal, elég, ha épp görbén néz rá valaki. Honnan tudjuk, hogy hol és meddig kell meghúzni saját határainkat? Mikor érdemes küzdeni egy helyzetért, és mikor jobb, ha új utakra lépünk?
11. Legyél önző vs. Segíts másokon!
Talán furán hangzik, de láttam én már több olyan cikket, amelyek arra biztatták olvasóikat: legyenek önzőbbek, ne hagyják kihasználni magukat. Gondoljunk csak azokra az anyákra, akik már el is felejtették, hová tennék magukat a saját fontossági sorrendjükben, vagy olyan kollégákra, akikre bátran rátolja a főnök a mások hatáskörébe tartozó feladatokat. Ha gyerekkorunkban nem tanítanak meg rá minket, a saját bőrünkön kell előbb-utóbb megtapasztalnunk, hogyan álljunk ki magunkért. Mi az, ami belefér, mi az, ami nem? Otthon, munkában egyaránt. Ennek pontos mértékegységét sajnos - vagy szerencsére - egyetlen cikk sem fogja nekünk megmondani.
12. Maradj pozitív vs. Ne nyomd el a rossz érzéseket!
Végül, de nem utolsó sorban, az egyik legfontosabb ellentmondás. Hogyan maradjunk pozitívak anélkül, hogy tagadnánk a valóságot? Hogyan tartsuk meg a lelkesedésünket, mégse váljunk hurráoptimistákká? Hogyan legyünk elég erősek ahhoz, hogy megtanuljuk elviselni, elfogadni a gyászt, veszteséget, fájdalmat és kudarcot, de ne ragadjunk bele? Ha tudnám a választ, sokkal bölcsebb ember lennék - szerintem más is csak kapizsgálja.
Hosszú lista lett? Hogy ne lógjak ki a sorból, hozzátennék még egyet: fogadd meg, ami másoknak bevált, de mindig légy résen, hisz az élet jóval árnyaltabb néhány pontokba szedett fél-bölcsességnél.
Ja, és ha tudod, folytasd az ellentmondások felsorolását, vagy írd meg, te melyikbe futottál már bele!